Komu przysługują:
Przysługują osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawieni.
Osoba wymagająca opieki i pomocy w pierwszej kolejności powinna oczekiwać jej od najbliższej rodziny.
Usługi opiekuńcze mają charakter wspierająco – aktywizujący, a nie wyręczający.
Usługi opiekuńcze są działaniami pomocniczymi, wykonywanymi przy ścisłej współpracy ze świadczeniobiorcą, rodziną i innymi osobami z najbliższego otoczenia.
Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.
Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w:
- zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych,
- opiekę higieniczną,
- zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz,
- w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia.
Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone są nieodpłatnie w przypadku, gdy dochód osoby lub rodziny nie przekracza kryterium dochodowego lub jest równy kryterium dochodowemu, określonemu w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Kryterium dochodowe wynosi dla osoby samotnej 1010 zł (netto) a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego 823 zł na 1 osobę x liczba osób w rodzinie.
Należność za wykonane usługi opiekuńcze świadczeniobiorca jest zobowiązany wpłacić na rachunek bankowy Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolinie w terminie do 15-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym usługi były wykonane.
Zakres usług opiekuńczych obejmuje:
1) pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych:
a) zakup niezbędnych artykułów spożywczych, higienicznych, przemysłowych dokonywany w sklepach w pobliżu miejsca zamieszkania usługobiorcy
b) towarzyszenie podczas niezbędnych zakupów
c) pomoc w przygotowaniu lub przygotowywanie posiłków dla usługobiorcy (w tym jednego gorącego) z wykorzystaniem artykułów spożywczych zapewnionych przez usługobiorcę
d) przynoszenie obiadów z punktu gastronomicznego znajdującego się w pobliżu miejsca zamieszkania, w naczyniach przygotowanych przez usługobiorcę
e) karmienie i pojenie osób, które nie mogą jeść i pić samodzielnie lub pomoc przy spożywaniu posiłków i płynów
f) pomoc w ubieraniu się
g) przynoszenie węgla
h) palenie w piecu
i) przynoszenie wody do mieszkań pozbawionych bieżącej wody
j) realizacja recept w najbliższej aptece
2) opieka higieniczna obejmująca zapewnienie higieny osobistej i higieny pomieszczeń:
a) pomoc w wykonywaniu czynności higieny osobistej (pomoc w samoobsłudze): mycie, ubieranie, golenie, czesanie, higiena jamy ustnej, toaleta w łóżku osób leżących, pomoc przy kąpieli lub kąpiel w asyście członków rodziny
b) pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, w tym zmiana pieluchomajtek
c) dbanie o higienę paznokci kończyn dolnych i górnych
d) zmiana bielizny pościelowej
e) pranie w pralce odzieży i bielizny pościelowej należącej do usługobiorcy
f) zanoszenie i odbiór bielizny pościelowej i odzieży należącej do usługobiorcy do/z pralni
g) pomoc w utrzymywaniu w czystości pomieszczeń usługobiorcy (w tym sprzątanie po wykonywanych pracach domowych, wynoszenie śmieci); w zakres wchodzą 3 pomieszczenia: kuchnia, łazienka/WC, jeden pokój, u osób samotnych również przedpokój
h) mycie okien oraz pranie i wieszanie firan/zasłon u osób samotnych 2 razy w roku w 3 pomieszczeniach: kuchnia, łazienka/WC, jeden pokój, u osób samotnych również w przedpokoju (po realizacji usługi mycia okien powinno odnotować się ten fakt z podpisem usługobiorcy na karcie opiekuna)
3) zalecona pielęgnacja:
a) pomoc w zmianie pozycji ciała osoby mającej trudności z poruszaniem się bądź nie poruszającej się,
b) pomoc w przygotowaniu leków (przy otrzymanej rozpisce od lekarza) i pomoc w ich przyjmowaniu
c) pomoc przy mierzeniu temperatury, tętna, ciśnienia, poziomu cukru
4) zapewnienie kontaktów z otoczeniem obejmujące pomoc w komunikowaniu się z innymi osobami oraz pomoc w poruszaniu się:
a) pomoc w załatwianiu niezbędnych spraw urzędowych, pomoc w terminowym regulowaniu opłat
b) zamawianie wizyt lekarskich i pielęgniarki środowiskowej
c) pomoc w dotarciu do lekarza i na badania, w razie potrzeby zamówienie dowozu medycznego
d) pomoc w poruszaniu się po mieszkaniu i na spacerach
e) pomoc w dotarciu do ośrodków wsparcia
f) pomoc w utrzymywaniu kontaktu z rodziną i otoczeniem
g) czytanie prasy i książek
5) wykonywanie innych czynności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania usługobiorcy, które są dokładnie opisane w indywidualnym zakresie usług po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunką.
6) Ilość godzin przyznawanych usług opiekuńczych jest zależna od potrzeb podopiecznego oraz możliwości Ośrodka Pomocy Społecznej
7) Z przyczyn organizacyjnych oraz z uwagi na higienę pracy opiekunki nie jest możliwe aby ciągle ta sama opiekunka wykonywała swoje zadania u tych samych podopiecznych.
W związku z tym w czasie korzystania z usług opiekuńczych mogą następować zmiany opiekunki pracującej w domu podopiecznego oraz zmiany ilości świadczonych godzin usług opiekuńczych u podopiecznego.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi to szczególny rodzaj specjalistycznych usług opiekuńczych udzielanych osobom, które z powodu choroby psychicznej lub niepełnosprawności intelektualnej mają poważne trudności w codziennym funkcjonowaniu, a zwłaszcza z relacjach z otoczeniem, edukacji, zatrudnieniu i realizacji spraw bytowych.
Komu przysługują:
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi mogą być również przyznane osobom, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina (wspólnie zamieszkująca lub mieszkająca oddzielnie), a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą im takiej pomocy zapewnić.
Według ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (art.3), osoba z zaburzeniami psychicznymi, to:
• osoba chora psychicznie (wykazująca zaburzenia psychiczne);
• upośledzona umysłowo;
• wykazująca inne poważne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoba ta wymaga takiej formy pomocy i opieki niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym.
Osoby świadczące specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi muszą posiadać co najmniej trzymiesięczne doświadczenie zawodowe w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi zdobyte w jednej z następujących jednostek: szpitalu psychiatrycznym, jednostce organizacyjnej pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, placówce terapii lub placówce oświatowej, do której uczęszczają dzieci z zaburzeniami rozwoju lub upośledzeniem umysłowym, ośrodku terapeutyczno-edukacyjno-wychowawczym, warsztacie terapii zajęciowej lub innej jednostce świadczącej specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Odpłatność:
Odpłatność za specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi ustala Ośrodek Pomocy Społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby wymagającej pomocy w tej formie, na wniosek osoby zainteresowanej lub jej opiekuna, w zależności od posiadanego dochodu na osobę w rodzinie.
Cenę 1 godziny specjalistycznych usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi ustala Ośrodek Pomocy Społecznej, na podstawie analizy kosztów realizacji tego zadania lub wynika ona z umowy zawartej przez Ośrodek Pomocy Społecznej z podmiotem przyjmującym zlecenie realizacji zadania.
Opłata za specjalistyczne usługi stanowi iloczyn ceny, o której mowa powyżej, wskaźnika odpłatności określonego w procentach oraz liczby godzin świadczonych usług w ciągu miesiąca.